Yetki Belgesi Nedir Kaç Tür yetki Belgesi Vardır
Gerçek veya tüzel kişilerin taşımacılık, acentelik, taşıma işleri komisyonculuğu, nakliyat ambarı işletmeciliği, kargo işletmeciliği, lojistik işletmeciliği, taşıma işleri organizatörlüğü, dağıtım işleri, terminal işletmeciliği, oto kiralama işletmeciliği ve benzeri faaliyetleri yapabilmeleri için Bakanlıktan Yetki Belgesi alınması zorunludur.

YETKİ BELGESİ ÇEŞİTLERİ :
A Yetki Belgesi Nedir
Ticari amaçla otomobil ile yolcu tasimaciligi ve oto kiralama isletmeciligi yapacak gerçek ve tüzel kisilere verilir. Tasimanin sekline göre asagidaki türlere ayrilir.

B Yetki Belgesi Nedir
Ticari amaçla otobüs ile uluslararasi yolcu tasimaciligi yapacak gerçek ve tüzel kisilere verilir. Tasimanin sekline göre asagidaki türlere ayrilir.

C Yetki Belgesi Nedir
Ticari amaçla uluslararası esya taşımacılığı yapacak gerçek ve tüzel kişilere verilir. Tasimanin sekline göre aşağıdaki türlere ayrılır.

D Yetki Belgesi Nedir
Ticari amaçla otobus ile sehirlerarasi yolcu tasimaciligi ve acenteligi konusunda verilen D1-D2-D3 ve F1 Türü belgelerdir.

E Yetki Belgesi Nedir
Ticari amaçla yolcu ve esya tasimaciligi yapacak kamu kurum ve kuruluslarina verilir. Tasimanin sekline göre asagidaki türlere ayrilir.

F Yetki Belgesi Nedir
Ticari amaçla yolcu tasimaciligi konusunda acentelik yapacak gerçek ve tüzel kisilere verilir. Tasimanin sekline göre asagidaki türlere ayrilir.

G Yetki Belgesi Nedir
Ticari amaçla esya ve kargo tasimaciligi konusunda acentelik yapacak gerçek ve tüzel kisilere verilir. Tasimanin sekline göre asagidaki türlere ayrilir.

H Yetki Belgesi Nedir
Komisyonculuk yapacaklara verilir.Tasimanin sekline göre asagidaki türlere ayrilir.

K Yetki Belgesi Nedir
Yurtiçi eşya taşımacılığı yapacak gerçek ve tüzel kişilere verilir. Taşımanın şekline göre türlere ayrılır.

L Yetki Belgesi Nedir
Ticari amaçla lojistik isletmeciligi yapacak gerçek ve tüzel kisilere verilir. Tasimanin sekline göre asagidaki türlere ayrilir.

M Yetki Belgesi Nedir
Ticari amaçla kargo isletmeciligi yapacak gerçek ve tüzel kisilere verilir. Tasimanin sekline göre asagidaki türlere ayrilir.

N Yetki Belgesi Nedir
Ticari amaçla il sinirlari içinde ve yurtiçi nakliyat ambari isletmeciligi yapacak gerçek ve tüzel kisilere verilir. Tasimanin sekline göre asagidaki türlere ayrilir.

P Yetki Belgesi Nedir
Dagiticilik yapacak gerçek ve tüzel kisilere verilir. Tasimanin sekline göre asagidaki türlere ayrilir.

R Yetki Belgesi Nedir
Ticari amaçla yurtiçi ve uluslararasında taşıma isleri organizatörlüğü yapacak tüzel kişilere verilir. Taşımanın sekline göre aşağıdaki türlere ayrılır.

T Yetki Belgesi Nedir
Terminal isletmeciligi yapacak tüzel kisiler ile kamu kurum ve kuruluslarina verilir ve asagidaki türlere ayrilir.